::  
   
   
 
Co-Scholastic ACHIEVEMENTS
 






M.C.Subbaiah of Class XI received the CHAHA NEHRU Award. He won

  1. I Place in Road race, I place in Rink race In CBSE South zone skating competition held at Belgaum, Kanataka .
  2. 1st Place in Road race and 1st Place in Rink race in CBSE National Level Skating Competition  held at Vihar, Mumbai.

 

FAIZ AHMED of Class XI from the Oxford Senior Secondary School is selected for Republic day parade at New Delhi as a cadet of NCC troupe

NCC, Scouts and Guides.
The Scouts of The Oxford Senior Secondary School, participated in the 22nd World  Scouts  Jambureewhich was held at Sweden from 27th July to 8th August 2011.
4 Scouts accompanied by the Scout Master Mr.Riyaz Pasha represented our school amongst the 176 countries present.
Manoj.V.OF CLASS XII received Rashtrapati Award from the President of India, Pratibhapatil at RashtrapatiBhavan in New Delhi on August 23rd 2011. He was the 23rd student from our school to receive this prestigious award.

In the year 2011-2012, Akash.G, Class X of Scouts and Niswana,Class X of Guides received Governor Award.
In the year 2011- 2012--- Keshavkumar of IX A (NCC cadet) bagged gold medal in firing.

SPORTS


Academic Year 2012-2013

  1. CBSE SOUTH ZONE SKATING COMPETITION

(Conducted at Belgaum by KLE International School
from 17th October 2013 to 20th October 2013)
swimming 

In Under 19 age group

  • Aarohi R Bhide of Class XI won :
    Gold Medal in Road Event
    Silver Medal in Time Trials

In Under 16 age group

  • M.S.Subbaiah of Class X won :
    Gold Medal in Rink Race
    Gold Medal in Road Event
  • Aarohi R Bhide & M.S.Subbaiah have been selected to represent the school in the CBSE National Skating competition to be held at Virar, Mumbai in the month of December 2013.

Academic Year 2010-2011  

  1. CBSE SOUTH ZONE SWIMMING, Srika.K.Raju won :
    1. I Place in 100 mts Breast stroke
    2. I Place in 200 mts Breast stroke
    3. II Place in 50 mts Breast stroke
    4. II Place in 50 mts Butterfly stroke
    5. Raj Vinayak of Std.IV, a State level swimmer has won many medals to his credit.
  2. CBSE SOUTH ZONE SKATING
    1. M.S.Subbaiah won
      I Place in Road race
      II Place in Rink
    2. Aarohi Bhide won
      one gold medal and one silver medal in Rink Race
    3. In the year 2011-2012, Raj Vinayak of IV  Std won the State level Swimming competition.
  3. CBSE NATIONAL SKATING,
    1. M.S.Subbaiah
      II Place in Road race

KARATE
Chirag.P.Venkat won 3 Gold medals in International level conducted in Nepal.

Academic Year 2011-2012 

  1. CBSE SKATING COMPETITION
    M.S.Subbaiah won 1 gold medal, 1 bronze medal, CBSE selection trails in Mysore.
    2 gold medals, 1 silver medal in state level skating competition held in Bangalore and won Individual Championship.
  2. KARATE
    Chirag.P.Venkat won 2 Gold medals, 1 bronze medal  inNational level conducted by OSSKAI.
  • The students participated in the inter school competition in football held in Davangere.(2011-2012)
  • Our Students participated in Sahodaya Chess competiton held in Chennai(2011-2012)
  • The students participated in CBSE Athletic Meet held in Tirupathi, Andra Pradesh in the month of October (2011-12).
  • Our School students participated in CBSE South zone cluster VII, Inter school foot ball tournament(2012-13) which was held at B.G.S International Residential School Bangalore.
  • The school’s Under 16 Cricket team participated in KSCA cricket tournament with high ability and competence(2012-2013)

TABLE TENNIS

  1. In the year 2011-2012, Haripriya of Class XI secured II Place in State Level Tournament conducted by Karnataka Table Tennis Association.
  2. Her overall state rank is 4 for past 3 years.
  3. She represented Karnataka in National Level Tournament.

LIST OF THE BHARAT SCOUTS AND GUIDES RECEIVED PRESIDENT AWARD

S.N NAME OF THE STUDENT YEAR
1 M.SREEJITH SHANKAR 2002
2 ASHWIN RAJAN 2002
3 NAGACHANDRA RAO P.S. 2002
4 SUHAIL SYED 2002
5 AVISHEK G.C. 2002
6 J.LOHIT PRABHU 2002
7 H.M. UJWAL CHANDRA 2002
8 A.SUDHARSHAN 2002
9 K.MOHSIN KHAN 2003
10 P.CHIDANAND DIXIT 2003
11 B.SARVESH 2003
12 RAVI KUMAR 2006
13 ANKIT JAIN 2006
14 YOGESH.V 2006
15 J.KARTHIK 2006
16 SAMARTH K.M. 2006
17 SHIVAM SHARMA 2006
18 PEEYUSH GANGADHAR TAMBE 2008
19 AMOGH K.M. (Received President Award at New Delhi) 2009
20 DHARMA TEJA 2010
21 SUPRIYA.P 2010
22 POOJA DAS 2010
23 KARAN GANNA 2011
24 ABHIJITH.P 2011
25 MANOJ.V (Received President Award on 23.8.2011 at Rastrapathi Bhaban,New Delhi) 2011

 

22nd World Scout Jamboree at Sweden
The students of The Oxford Senior Secondary School to be a part of 22nd World Scout Jamboree form 27th July, 2011 to 7th August, 2011 at Sweden. Aditya Srinidhi, D.Lingeswara, Rohith D.S. and Manoj V.  will be accompanied by the Scouts Master Mr.Riyaz Pasha. Students  will be trained for Patrol Activities for Physical and Intellectual Challenges. A number of events on Environmental Issues will form an integral part of the camp. The Jamboree encompasses the programmes on Cross-Cultural exchanges for better understanding of “World as a united family”.

The Oxford Scout Troop has been selected to represent Bharat Scouts and Guides in the Independence Day Parade 2011, to be held at Manik Shaw Parade Ground, M.G.Road, Bangalore.

KARNATAKA BATTALION NCC
Combined Annual Training Camp – III / Group ‘A’ TSC Training Camp 2011-2012 was held at JP Narayan National Youth Centre, Vidyanagar, from 9th July to 18th July 2011. Keshav Kumar.S, Aidtya B.A., Apurv.P.Joshi, Navneeth Singh and Sai Akhil Imturi of Class VIII attended the camp and won many prizes.

  • Keshav Kumar.S received Gold Medal in Shooting and Silver Medal in Cricket
  • Adity.B.A. received  Silver Medal in Cricket
  • Navneeth Singh received Silver Medal in Cricket



INTER HOUSE SPORTS EVENTS
Results of various sports events are:-

  1. Senior Foot Ball Tournament            :          
    Rangers : I Place
    Gladiators : II Place
    Saxons: III Place
  2. Senior Throw Ball Tournament :   
    Gladiators : I Place
    Spartans : II Place
    Rangers : III Place
  3. Junior Cricket Tournament :
    Rangers : Winners
    Spartans : Runners up
  4. Junior Throw ball Tournament :
    Rangers : I Place
    Spartans : II Place
    Gladiators : III Place

CBSE South Zone Table Tennis Tournament – (2008 – 2009)

  1. Sai Hari Chandana of Std XI, Sai Hari Priya of Std VII,  Amrutha Varshini of Std VIII have won Runner Up Trophy .

Bangalore South Zone Swimming Competition (2008-2009)

  1. G.Yashaswini of Std X won II Prize – under 16 category, and selected for National Level Swimming Competition.
  2. Srika.K.Raju of Std Vii got III Place – under 14 category.

C.B.S.E National Road Race (2009 – 2010)

  1. M.C Subbiah of Class VI won I Place in Skating

C.B.S.E  Zonal Road Race (2009 – 2010)

  1. Aarohi R Bidde of Class VII Std won II Place in Skating.

Karnatak State Swimming Championship (2010 – 2011)

  1. Srika K Raju of Class IX won I Place in Free Style 4X100 m
                                                                I Place in Free Style 4X200 m
                                                                I Place in Medley Relay 4X100 m
                                                                II Place in Butterfly 50 m
                                                                II Place in Butterfly 100 m
                                                                II Place in Induvidual Medley 200 m

Drawing Competition by Kalabharati Child Art Institute Aurangabad

  • Shashwat, Ebbin, Rashida, Chirag and Nihal of Primary Section have bee awarded with Bal Kala Ratna Award.
 
  © The Oxford Senior Secondary School | All Rights Reserved
Miantained by NitaMicrotek